Manuální (ruční) masáž lymfatického systému

Manuální lymfodrenáž je specializovaná ručně prováděná technika masáže, která je zaměřená na stimulaci lymfatického systému, což podporuje odvod tekutin a odpadních látek z těla. Tato metoda má mnoho zdravotních a kosmetických výhod a je velmi prospěšná pro mnoho lidí, zejména pro ty, kteří trpí chronickými otoky nebo mají problémy s lymfatickým systémem. Může být také skvělým doplňkem k jiným formám léčby a celkovému zdravému životnímu stylu.

Manuální lymfodrenáž je zaměřená na povrchový lymfatický systém, který terapeut ovlivňuje jemným tlakem a speciálními, na sebe navazujícími hmaty. Má hluboký a silný detoxikační, regenerační a relaxační účinek a také má i kosmetický efekt, neboť ovlivňuje vzhled pokožky a napomáhá ke zlepšení stavu celulitidy.

Jedná se o techniku, která vyžaduje specifické školení a certifikaci a je důležité, aby tuto masáž prováděl kvalifikovaný odborník, který má znalosti o lymfatickém systému a technikách manuální lymfodrenáže. 

Stejně tak jako má manuální masáž lymfatického systému blahodárné, ozdravné a relaxační účinky, existují stavy, při nichž buď není možné masírovat klienta vůbec, nebo je třeba brát speciální ohled na jeho zdravotní stav. Existují stavy, při nichž se masáž vůbec neprovádí či je nutné vyhledat specialistu z oblasti zdravotnictví.